Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Janusz R. Nowicki

(1943)
Aktor. Absolwent krakowskiej PWST z 1966 roku. W  latach 1966-1967 związany był z gdańskim Teatrem Wybrzeże, na deskach którego zagrał m.in. w „Nocy listopadowej” St. Wyspiańskiego. Należał do zespołu Teatru Ludowego Kraków Nowa - Huta. Z Teatrem Ludowym związany był jeszcze dwukrotnie: w latach 1974-1976 (zagrał m.in. Don Ricarda w „Zielonym Gilu” T. de Moliny), oraz w latach 1979-1983 (zagrał m.in. Jagiełłę w „Betlejem polskie” L. Rydla, Kosakowskiego w „Księdzu Marku” J. Słowackiego). W latach 1969-1973 pracował w krakowskim Teatrze Rozmaitości, na deskach którego zagrał m.in.: Hajmona w „Antygonie” Sofoklesa, Andresa w „Komu bije dzwon” wg E. Hemingway’a, Cezarego w „Przedwiośniu” wg S. Żeromskiego. Był także aktorem Teatru Bagatela w Krakowie, Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie (w którym zagrał m.in. w spektaklach M. Grabowskiego: Symeona w „Irydionie” Z. Krasińskiego oraz Igora Markuszewa w „Zanim się przerwie srebrny sznur” A. Kazancewa).  Był aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego, na deskach którego zagrał m.in. Kardynała Cibo w „Lorenzaccio” A. de Musseta, Richarda we „Wszystko w  ogrodzie” E. Albee’go. Grał gościnnie także w  innych teatrach, m.in. w warszawskich: Teatrze Dramatycznym (Rozum w „Magii grzechu” P. Calderona de la Barcy) oraz Rozmaitości (Dyrektora teatru w sztuce „Jowisz i zwierzęta” J. de la Fontaine’a), Na Woli im. T. Łomnickiego (tytułowa rola w „Merlinie” T. Słobodzianka). Wystąpił w ponad 60 spektaklach Teatru Telewizji. Ma na swoim koncie liczne role filmowe i telewizyjne. 

 W bieżącym repertuarze Teatru Dramatycznego można go zobaczyć w spektaklach:
„Arka i Ego” kreacja zbiorowa według koncepcji L. Sosnowskiej,
Protest Václava Havla w reż. A. Figury.


W Teatrze Dramatycznym zagrał również w spektaklach J. Krofty, O. Koršunovasa, M. Bogajewskiej, J. Grabowieckiej, O. Spišáka, T. Słobodzianka, W. Kostrzewskiego, A. Lipiec-Wróblewskiej.
Na X Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form otrzymał I Nagrodę Jury w kategorii monodramów i II Nagrodę Publiczności za rolę w monodramie „Champion” S. Radłowskiego w Teatrze „Eref 66” w Krakowie. Rola Seraskiera Bangi Tefauna w „Onych” St. I. Witkiewicza w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie została doceniona Nagrodą Główną na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.